TYSIĄCE LAT PRZED NASZĄ ERĄ,
gdy żyły mamuty......

Prehistoryczne rysunki naskalne......

 

W czasach prehistorycznych (ok. 11 tys. lat p.n.e.)  łowcy mamutów z gór Serrania de Cuenca mieli zwyczaj rysowania na skałach, w miejscach mało przystępnych, otoczonych lasami. Piktogramy, liczące dziś kilkanaście tysięcy lat, dotrwały do naszych czasów. Na ślad pierwszych rysunków natrafiono w 1917 roku. Odkrycia dokonał przypadkowo Enrique O'Kelly, pomocnik inżyniera leśnego pracujący w okolicy.
Villar de Humo to malutka wioseczka w Castilla La Mancza (90 km od Cuenca) położona w górach, na wysokości tysiąca metrów. Liczy zaledwie 300 mieszkańców (latem liczba mieszkańców podwaja się). Dzięki odkrytym w okolicy rysunkom naskalnym stała się ważnym miejscem na mapie turystycznej regionu.
  Ogółem natrafiono w tutejszych górach na dwanaście miejsc gdzie kilka tysięcy lat temu ręka ludzka zostawiła nam jakąś wiadomość za pomocą obrazków. Oddalone są od siebie parę kilometrów i zostały odkryte w różnych okresach czasu. Na początku ub. wieku natrafiono na piktogramy w Peńa de Escrito, następne były: Peńa de Castellar, Los Arenales, Marmalo, Cueva del Tio Modesto.
  Rysunki są w głębokich górach, porośniętych lasem, do których można dojechać jedynie samochodem terenowym. Przejeżdżamy przez rumowiska, potoki, miejsca które po deszczach (w okresie jesieni i zimy) są praktycznie nieprzejezdne. Zalecana jest wyprawa tym szlakiem jedynie w miesiącach wiosenno-letnich.
Następnie droga prowadzi pod górę, po zwaliskach kamieni. Tutaj nie dotrze już żaden samochód. To prawdziwe wyzwanie dla miłośników trekkingu i łazików górskich.
Wiek rysunków sytuuje się pomiędzy mezolitem a noelitem czyli zostały prawdopodobnie wykonane ok. 11 tys. lat p.n.e.!! Zachowało się w dobrym stanie 170 figur przedstawiających  ludzi, zwierzęta (byki, jelenie, sarny dziki), a przede wszystkim sceny polowań.
Prawdopodobnie wykonali je zamieszkujący okolice myśliwi i zbieracze.
Jest kilka rysunków znacznie młodszych bo datowanych na okres średniowiecza. To swoiste graffiti, które zostawili okoliczni mieszkańcy Wieków Średnich.
Miejsce to zostało wpisane na listę Dziedzictwa Narodowego.

W okolicach znajdują się pozostałości archeologiczne z czasów rzymskich i arabskich m.in.  wieża  la Torre Borrachina.
Nie możemy pominąć okolicznych osad będących w całości jakby przeniesione z innej epoki  m.in. Moya (w stanie ruiny) y Cañete, z murami arabskimi , średniowiecznym placem głównym ( plaza Mayor).

Home